Brownies Med Cream Cheese & Chokladkolaglasyr

Jag har fått frågan om var det var för en mumsig kaka som jag bakat till alla hjärtans dag. Det var en brownie med cream cheese och chokladglasyr, egentligen skulle det vara pekannötter också med det hoppade jag. Receptet hittade jag här! Den blev verkligen super god men inte så lik hennes bild hahaha.Brownies med chokladkolaglasyr och cream cheese

24 st 
150 g smör
300 g cream cheese
2 tsk vaniljsocker

3 3/4 dl strösocker
3 ägg
4,5 msk kakao
3 dl vetemjöl (knappt)
75 g hackade pekannötter
100 g hackad choklad

Ugn 180 grader. Smörj en rektangulär form ca 30×20 cm.
Vispa cream cheese, vaniljsocker och ½-3/4 dl socker slätt.
Vispa äggen och resten av strösockret vitt och pösigt i en annan skål. Lägg smöret i en liten kastrull, häll på kakaon och värm på låg värme under omrörning tills smöret smält och blandats med kakaon.
Rör sedan ner blandningen i äggsmeten, Vänd ner mjöl, hackad choklad och hackade nötter.
Häll över hälften av kaksmeten i formen och jämna till ytan. Bred försiktigt cream cheese över smeten och täck med resten av kaksmeten.
Grädda 20 minuter och låt svalna i formen.

Chokladkolaglasyr:
6 msk smör, 1,5 msk mjölk, 3,5 msk kakao, 3 dl florsocker.
Gör glasyren genom att smälta smöret i mjölken. Blanda i florsocker och kakaopulver och bred över kakan.
Dekorera gärna med pekannötter.

Det här inlägget postades i Fia Tipsar, Recept. Bokmärk permalänken.

2 kommentarer till Brownies Med Cream Cheese & Chokladkolaglasyr

  1. Sofie skriver:

    Gud vad gott detta lät!!detta måste jag verkligen ta och testa någon gång!

  2. madeleine skriver:

    åh herregud så gott det ser ut:-)

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>